Praktyka zawodowa
- Praktyka zawodowa jest przedmiotem obowiązkowym na studiach pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich na wszystkich kierunkach (oprócz politologii) prowadzonych na Wydziale Nauk Społecznych oraz na studiach drugiego stopnia, o ile występuje w planie studiów.
- Na każdym kierunku / specjalności wyznaczony jest koordynator praktyki z ramienia uczelni, który jest odpowiedzialny za formalne przygotowanie studenta do praktyki oraz właściwy (także dla specjalności) dobór placówek przez studentów.
Zasady odbywania praktyk
- Zasady odbywania praktyk określa Regulamin zawodowych praktyk studenckich realizowanych przez studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego (Zarządzenie Rektora UZ nr 92 z dnia 5 lipca 2023).
- Szczegóły przygotowania, odbywania i zaliczania praktyk na danym kierunku studiów określa instrukcja wydziałowa.
- Praktyka realizowana jest formie praktyki odbywanej w instytucji (krajowej lub zagranicznej) lub zatrudnienia, stażu, wolontariatu, szkoleń lub działalności gospodarczej, udziału studenta w obozie naukowym, pracach badawczych, wdrożeniowych lub artystycznych. Zasady odbywania praktyki w poszczególnych formach określa Regulamin zawodowych praktyk studenckich.
- Przed rozpoczęciem praktyki student ma obowiązek zapoznania się z Regulaminem zawodowych praktyk studenckich.
Dokumentacja praktyki
- Przed rozpoczęciem praktyki student zobowiązany jest w porozumieniu z koordynatorem praktyki przygotować (wypełnić) następujące dokumenty:
- Porozumienie w sprawie organizacji zawodowych praktyk studenckich (2 egz.) pomiędzy UZ a instytucją, w której odbywać się będzie praktyka
- skierowanie na praktykę
Wzory poprawnie wypełnionych formularzy dostępne są w sekcji "Dokumenty dla studenta"
- Po odbytej praktyce student przekazuje koordynatorowi:
- Porozumienie w sprawie organizacji zawodowych praktyk studenckich (1 egz.)
- Dziennik praktyk
- Opinię z praktyki
- Ewaluację praktyki opiekuna
Ewaluacja praktyki
- Ewaluacja praktyki przez studenta odbywa się za pośrednictwem Systemu Studnet w formie elektronicznej na koniec roku akademickiego.
- Ewaluacja praktyki przez opiekuna praktyki w instytucji odbywa się bezpośrednio po zakończonej praktyce na formularzu dostarczonym opiekunowi praktyki przez studenta odbywającego praktykę. Formularz dostępny do pobrania w sekcji "Dokumenty dla studenta".
Zaświadczenie o niekaralności
(w przypadku praktyki odbywanej w instytucji pracującej z dziećmi)
W związku z obowiązywaniem od 15 lutego 2024r. nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (tzw. Ustawy Kamilka) oraz przepisów nakładających obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich we wszystkich placówkach, które pracują z dziećmi, organy zarządzające placówką od mają obowiązek wymagania od studentów odbywających praktykę zaświadczenia o niekaralności.
- Zaświadczenie o niekaralności należy przedłożyc w instytucji, w której realizowana jest praktyka.
- Jest to dokument odpłatny, który musi uzyskać student samodzielnie.
- Dokument o niekaralości z Krajowego Rejestru Karnego (KRK) można uzyskać:
Wymiar praktyki (godziny dydaktyczne)
- Zgodnie z Ustawą z dnia 18 lipca 2018 roku Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce w art. 127 jedna godzina dydaktyczna wynosi 45 minut. Liczba godzin dydaktycznych praktyk nie może przekraczać 8 godzin w ciągu jednego dnia.