uz-logo-pion-2.png

Równość, dostępność, wsparcie

Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia

Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia UZ jest miejscem, w którym osoby ze szczególnymi potrzebami, osoby wymagające wsparcia w zakresie równego traktowania lub wsparcia psychologicznego mogą korzystać z wachlarzu usług stworzonych z myślą o nich. Centrum to miejsce przyjazne studentom i pracownikom, które oferuje pomoc i wsparcie wykwalifikowanej kadry. 

Wsparcie psychologiczne

Bezpłatne wsparcie psychologiczne oferuje uczelniane

Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia 

Wsparcie skierowane jest dla osób, które  doświadczają trudności w relacjach zawodowych, rodzinnych, partnerskich, nie radzą sobie z natłokiem zadań, stresem lub emocjami, kłopotów z koncentracją i utratą motywacji, zaniepokojenie lub irytację, agresywnych lub negatywnych zachowań, na które trudno zareagować lub innych problemów.

Zasady udzielania pomocy / kontakt 

Wsparcie dydaktyczne

Procedura ubiegania się studentów o specjalne warunki kształcenia w ramach zapewnienie dostępności do studiowania dla studentów ze specjalnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami):

  1. Uruchomienie procedury wsparcia dydaktycznego jest możliwe tylko na wniosek studenta złożony do Pełnomocnika ds. Dostępności.
  2. Procedura jest zawsze opracowywana zgodnie z indywidualnymi potrzebami studenta. Potrzebą mogą być także specyficzne trudności w uczeniu się, o ile rzeczywiście wymagają interwencji. Jest to ustalane po rozpoznaniu sprawy studenta.
  3. Jeśli są przesłanki do uruchomienia procedury, jest ona opracowywana i przekazywana do dziekana odpowiedzialnego za organizację kształcenia na wydziale.
  4. Dziekan nie rozstrzyga i podejmuje decyzji w sprawie otrzymania wsparcia dydaktycznego. Podejmuje działania po otrzymaniu informacji Pełnomocnika ds. Dostępności w jaki sposób należy dostosować kształcenie, aby student mógł korzystać ze studiów na równi z innymi.
Zainteresowani studenci powinni się kontaktować z głównym konsultantem edukacyjnym dr Katarzyną Kochan

Traktowanie zgodnie z deklarowaną tożsamością płciową

Od roku akademickiego 2024/2025 Zarządzeniem Rektora nr 82 na Uniwersytecie Zielonogórskim została wprowadzona procedura przeprowadzania wniosku o traktowanie zgodnie z deklarowaną tożsamością płciową.  Więcej o zasadach składania wniosku i wzory dokumentów na stronie Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia. 

   

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18