Instytut De Republica zaprasza naukowców-fotografów do udziału w projekcie „Kadr nauki”
Fotografia naukowa i dokumentalna to jedne z bardziej rozwijanych obecnie gałęzi fotografii. Za pomocą obrazu wspierane jest przeprowadzanie badań naukowych, dokumentowanie osiągnięć i eksperymentów, a także wydarzeń historycznych, problemów kulturowych, społecznych lub politycznych. Instytut De Republica, zajmujący się promocją polskiej nauki, zaprasza wszystkich naukowców, w tym zarówno profesjonalnych fotografów, jak i amatorów, do udziału w projekcie „Kadr nauki”. Celem inicjatywy jest zebranie i popularyzacja fotografii naukowych, prezentujących zarówno piękno, jak i zaangażowanie polskich badaczy w fascynującym świecie nauki.
Projekt „Kadr nauki”, realizowany od 2022 roku przez Instytut De Republica, zachęca do tworzenia i dzielenia się twórczością obrazującą świat nauki. Jest to próba zebrania w jednym miejscu najlepszych zdjęć wraz z opisami (metadanymi) pracy polskich naukowców. Zgromadzone w projekcie zdjęcia – pokazujące między innymi obiekty i efekty badań, eksperymenty, naukowców przy pracy czy aparaturę badawczą oraz zachodzące w społeczeństwie zjawiska – przyczynią się do promowania nauki, pracy naukowców i efektów badań naukowych. Środkiem do tego mają być artystyczne ujęcia naukowych zjawisk przyciągające uwagę odbiorców i zachęcające ich do poznania historii stojącej za fotografiami.
Projekt kierowany jest do wszystkich osób, którym bliska jest idea promowania i upowszechniania nauki we współczesnym świecie. Do tej pory Instytut De Republica nawiązał współpracę między innymi z Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetem Opolskim, Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, Muzeum Okręgowym w Koninie czy Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego.