Szanowni Państwo,
Lubuskie Towarzystwo Naukowe, Archiwum Państwowe w Zielonej Górze, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze oraz Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego zapraszają do udziału w drugiej konferencji z cyklu Region w dialogu. Zintegrowane badania nad Ziemią Lubuską
Archiwum: miejsce pamięci – pamięć miejsca
Konferencja obedzie się w Zielonej Górze w dniach 14-15 maja 2024
- Konferencja będzie drugim spotkaniem poświęconym zintegrowanym badaniom nad Ziemią Lubuską. Pierwsze, zorganizowane w roku 2023 pod hasłem „Ziemia Lubuska jako przedmiot badań: rekonesans i zarys nowych perspektyw badawczych”, pozwoliło przybliżyć naukowy dorobek regionu i zarysować nowe ścieżki lubuskich badań regionalistycznych.
- Archiwum, które jeszcze niedawno pozostawało na marginesie naukowych zainteresowań, jest dziś przedmiotem ożywionej dyskusji, obejmującej coraz więcej dyscyplin badawczych. Zwrot archiwalny, inspirowany ponowoczesną myślą filozoficzną, sprawił, że zmieniło się nastawienie wobec miejsca, tradycyjne kojarzonego z gromadzeniem i zabezpieczaniem dokumentów; przemianie uległ też status pojęcia ‘archiwum’. Mianem tym, wykorzystując jego metaforyczny potencjał, określa się dzisiaj różne formy przechowywania i pamięci; natomiast archiwizacja jest traktowana jako zasada istnienia kultury.
- Podczas konferencji organizatorzy planują przyjrzeć się przede wszystkim powojennym formom pamięci zbiorowej, nie zapominając jednak o tym, co poprzedziło polską obecność na Ziemi Lubuskiej, archiwa traktują bowiem jako skarbnicę pamięci o całej przeszłości regionu. Interesujące są również kwestie, które dotyczą archiwizowania, w tym nowe możliwości, jakie oferuje dokonująca się dziś rewolucja cyfrowa.
Proponowane bloki tematyczne
- Archiwa Ziemi Lubuskiej: ludzie, miejsca, instytucje
- Dostępność i zabezpieczenie archiwum
- Archiwum jako pamięć regionu
- Regionalne badania archiwalne
Kalendarium
- Termin konferencji: 14-15 maja 2025
- Termin rejestracji na konferencję: 15 stycznia 2025
Zgłoszenie uczestnictwa
Rejestracja na konferencję odbywa się przez formularz online:
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY