uz-logo-pion-2.png

Wydarzenia

Przy herbacie. Rozmowy z Edwardem Hajdukiem” (2012)

19.10.2022

Ukazała się książka autorstwa Elżbiety Kołodziejskiej  "Przy herbacie. Rozmowy z Edwardem Hajdukiem" (2012)

Ze wstępu

Podejmując się przygotowania publikacji dedykowanej Profesorowi Edwardowi Hajdukowi, miałam wiele wątpliwości i dwie pewności. Pierwsze, czego byłam pewna, to to, że powstanie publikacji wymaga zgody, pomocy i współpracy Profesora. Po drugie, wiedziałam, że pomoc będzie „pomaganiem przez utrudnianie”, ponieważ taki właśnie sposób udziału w biografii innych uważa On za najskuteczniejszy dla ich rozwoju. Już pierwsza rozmowa z Profesorem utwierdziła mnie w moich przekonaniach. Co więcej, otrzymałem zapewnienie, że Bohater książki mimo akceptacji i życzliwości zachowa nadzieję, że moja praca się nie powiedzie.
Z tym większymi obawami oddaję w ręce czytelników dokument, w którym chciałam przedstawić Profesora Edwarda Hajduka w nieco inny sposób, niż jest postrzegany przez wielu współpracowników i studentów. Szanując, niewyrażoną wprost, ale odczytaną ze spotkań, wolę ochrony sfery życia prywatnego, nie przedstawiam, mimo pierwotnych zamiarów, faktów z biografii Jubilata. Nie prezentuję w pracy poglądów naukowych Profesora, uważam bowiem, że czytelnik miał wiele okazji do ich Poznania w Jego licznych publikacjach. Sylwetkę Profesora Hajduka, obszary jego działalności naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej oraz szczegółową bibliografię przedstawiono bardzo starannie w pracy przygotowanej z okazji jubileuszu Jego siedemdziesiątych urodzin.
Książka składa się z dwóch części. Pierwsza to spotkanie z Mistrzem, czyli zapisy wielogodzinnych rozmów z Profesorem o tym, czym żyje dzisiejszy świat, nie tylko nauki. Rozpoczynamy od tematów dotyczących edukacji, jej efektywności, wzorów relacji nauczyciel – uczeń. Dyskutujemy o języku ludzi nauki i polityki. Przyglądamy się wzorom konsumpcji, przywództwa oraz naszym narodowym przywarom. Rozmowy kończymy marzeniami o czasie wolnym, gdyby taki można było mieć. Inspiracją do podjęcia różnorodnych tematów, odbiegających od zainteresowań naukowych mojego rozmówcy, była niebywała erudycja i ciekawość świata, jaką się wyróżnia.
Druga część książki to rozmowy o Mistrzu, czyli zapis spotkań z tymi, którzy w swojej karierze zawodowej zetknęli się z Profesorem Edwardem Hajdukiem. Przy czym to zetknięcie się skutkowało ich awansem zawodowym. Moi rozmówcy bowiem to dziś profesorowie Uniwersytetu Zielonogórskiego, najbliżsi współpracownicy Jubilata, a dawniej jego studenci, doktoranci. To także osoby, które towarzyszyły Mu w czasie pełnienia funkcji kierowniczych, wspomagając Go w administracyjnych zadaniach.
Z zapisów rozmów można odczytać tylko to, co zostało wypowiedziane, nie można usłyszeć brzmienia głosu, jego zawieszenia, zobaczyć wyrazu twarzy, zamyślenia, uśmiechu, i wszystkich innych gestów, które dopełniają wypowiedź. Ta niemożność zachęciła mnie do uzupełnienia tej pracy moim prywatnym portretem Profesora. Prowadząc rozmowy przy herbacie, Jego ulubionym napoju, budowałam z wypowiedzi, gestów, intonacji portret. Przedstawiam ów portret zamiast zakończenia w nadziei, iż zrekompensuje brak typowej faktografii i zostanie przyjęty przez Mistrza i czytelników z życzliwością. 
Rozmowy z Profesorem były dla mnie zaszczytem i intelektualną przyjemnością. Mam nadzieję, że w przypadku Pana Profesora przynajmniej smak mocnej herbaty rekompensował poświęcony na rozmowy czas. Mam także nadzieję, że dla czytelnika lektura naszych rozmów nie będzie czasem straconym.

Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18