W 2022 roku ukazała się pod redakcją naukową dr Edyty Bartkowiak księga pamiątkowa Wydziału pt.
Publikacja, której powstanie zainicjował Profesor Marek Furmanek, Dziekan Wydziału w latach 2014-2019, stanowi wgląd w przeszłość i teraźniejszość Wydziału Nauk Społecznych. Wydział, nie tylko jest obecnie jednym z największych wydziałów Uniwersytetu Zielonogórskiego, ale stanowił miejsce, w którym zapoczątkowało swoją działalność wiele jednostek organizacyjnych Uniwersytetu. Historia Wydziału opowiedziana została przez pracowników, którzy tworzyli jego historię i tworzą dzień współczesny.
Inspiracją do powstania prezentowanej publikacji były dwie ważne okoliczności. W 2021 r. Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Zielonogórskiego, będący bezpośrednim kontynuatorem tradycji Wydziału Pedagogicznego Wyższej Szkoły Nauczycielskiej i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze obchodził jubileusz 50‑lecia istnienia. Uroczystość ta zbiegła się z 20‑leciem powołania Uniwersytetu Zielonogórskiego, który powstał w 2001 r. w wyniku połączenia dwóch lokalnych szkół wyższych: Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Tadeusza Kotarbińskiego i Politechniki Zielonogórskiej.
Dzieje szkolnictwa wyższego w Zielonej Górze, w tym dzisiejszego Wydziału Nauk Społecznych, mają charakter ewolucyjny. Obrazują przemiany, jakie dokonały się na przestrzeni lat w regionie i mieście, w którym bez zaplecza i tradycji naukowych doszło do wykształcenia się środowiska naukowców i powołania dwóch uczelni: technicznej i humanistycznej, scalonych w strukturze dzisiejszego Uniwersytetu Zielonogórskiego, cenionego i rozpoznawalnego ośrodka akademickiego. [...]
Prezentowana publikacja ma charakter jubileuszowy. Stanowi rodzaj podziękowania dla Osób, które były w przeszłości lub są aktualnie związane z wydziałem i w codziennej pracy urzeczywistniają etos badacza, dydaktyka lub społecznika. Celem opracowania jest przybliżenie historii dzisiejszego Wydziału Nauk Społecznych, a przede wszystkim – zaprezentowanie tradycji, specyfiki, dorobku oraz kierunków badań i kształcenia prowadzonych w poszczególnych instytutach kooperujących z wydziałem.
W rozdziale pierwszym, który ma z założenia charakter przeglądowy, skupiono się na ukazaniu ważniejszych tendencji w rozwoju wydziału na tle zmieniającej się rzeczywistości i przemian, jakim podlegała uczelnia na przestrzeni lat. W rozdziale drugim przedstawiono sylwetki dziekanów kierujących wydziałem w ciągu minionych pięćdziesięciu lat. Trzecia, najbardziej rozbudowana część książki zawiera charakterystyki instytutów współpracujących z wydziałem: Instytutu Pedagogiki, Instytutu Socjologii, Instytutu Psychologii oraz Instytutu Nauk o Polityce i Administracji, które zostały uporządkowane chronologicznie, według kolejności funkcjonowania na wydziale.